Filmpremiär!

Daughter to daughetr – The Movie

Kenyansk kvinna på solrosfält

På vilket sätt förbättras människors liv över tid – och över generationer? Vad betyder det när en småskalig bonde får ny kunskap om vikten av hållbart jordbruk? Vad innebär det när en kvinna, som varit beroende av sin man, nu får möjlighet att bli ekonomiskt självständig? Vad innebär det för barnen? För hela familjens välmående och trygghet?

Ett team från produktionsbolaget Terran reste till Kalawani, Kenya, för att fånga allt detta i en film, som på drygt två minuter berättar det viktigaste om varför Hand in Hand finns – och hur du kan vara med och möjliggöra denna livsförändring.

Stort tack alla inblandade på Terran och Hand in Hand Eastern Africa!

Familjen i filmen

Mamman: Beatrice Mbula Ngei
Pappan: Paul Ngei Kiliu
Dottern: Apple Mwende Ngei
Systern: Elizabeth Ndudu Ngei (spelar Apple som vuxen)

Bli månadsgivare

Vi räknar idag med att snittkostnaden för en person att genomgå vår entreprenörsträning är 2 500 kronor.

Utbildningen kombinerar kunskap i företagsekonomi, sparande, värdekedjor och marknadsföring, med mjukare värden som ökat självförtroende och förmågan att agera som entreprenör. Deltagarna lär sig även om mänskliga rättigheter och hållbarhet för människa och miljö.

Som Entreprenörsfadder gör du skillnad året om! Du som skänker 200 kronor i månaden, kan på bara ett år hjälpa en ny entreprenör att utvecklas och växa!

90konto logo