I utkanten av Tamil Nadu möter vi Sumathi i hennes hem och ateljé. Med nål, tråd och envishet har hon byggt en försörjning som förändrat vardagen för hela familjen.
Det är varmt och kvavt när vi kliver in. Rummet är enkelt. Ljuset vid sybordet är svagt och gör arbetet svårt att fånga på bild. Ändå sitter hon med full koncentration och syr med en precision som vittnar om många års erfarenhet. Trots de enkla förhållandena skapar hon avancerade broderier, beställningar som nu kommer från flera håll.
Långa dagar och osäkra inkomster
Under lång tid såg Sumathis vardag annorlunda ut. Hon arbetade långa dagar med begränsad utrustning och utan någon trygghet i inkomsterna. För att få ihop familjens försörjning tog hon extraarbeten när tillfälle gavs. Det var fysiskt krävande och lämnade lite utrymme för vila, men hon fortsatte eftersom hon saknade alternativ.
Kunskap som förändrade förutsättningarna
När Sumathi fick möjlighet att gå Hand in Hands utbildning i Aari-broderi förändrades läget. Med nya kunskaper och bättre utrustning kunde hon ta sig an mer avancerade uppdrag och arbeta mer effektivt. Steg för steg började företaget växa och arbetet gav bättre betalt.
Ett arbete som bär över tid
I dag har Sumathi en stabil kundkrets, särskilt inför bröllop och högtider. Beställningarna är återkommande och inkomsterna mer förutsägbara. Hon beskriver själv stödet från Hand in Hand som avgörande. Förändringen kom inte snabbt, men den har varit hållbar.
När vi tackar för besöket och lämnar hennes hem, är arbetet vid sybordet redan i gång igen.
