Mitt stöd till Hand in Hand grundar sig i organisationens effektiva utnyttjande av resurser och tydliga redovisning av resultat. Hand in Hands genomslagskraft är enligt min mening svåröverträffad.
För min del som entreprenör passar Hand in Hand väldigt bra in i bilden. Vi sponsrar utbildning för kvinnor så att de kan ta steget att blir entreprenörer.
Jag tror att det här är det bästa sättet som vi kan hjälpa människor som har det sämre ställt än vad vi har det i Sverige.
För människor som lever i fattigdom är ett riktigt jobb det viktigaste steget mot en tryggare och hälsosammare framtid.
Vi är inget storföretag och vi kan inte skänka miljoner. Men vi gör vår del, vilket alla på företaget tycker är givande.
Att erbjuda människor en chans till ett bättre liv genom att lära ut hur man driver och utvecklar ett litet företag, är uthålligt för att ta sig ur fattigdom. En trygg tillvaro för människor och deras familjer är grunden för ett långsiktigt samhällsbygge. Detta gör skillnad.
Hjälp till självhjälp är en fantastisk investering som får samhällen och människor att växa - och om det är något vi på ODIN gillar så är det fantastiska investeringar.